Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 9917182



*

nr 991 7182


Roland Book

(1911-1980), Sverige


Rod Book, sailing-boats, signed, 27x35,


PASTEL, Rod Book, segelbåtar, signerad, 27x35


Roland Alexander Book (rod book), Swedish painter born 1911, dead 1980.

Estimate:

300

Auction date:

Monday November 2 2015
at 19:10:21



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Roland Book

Roland Alexander Book (rod book), Swedish painter born 1911, dead 1980.

Read more about Roland Book
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita marin marinmotiv pastell rod book roland book segelbåt segelbåtar segelfartyg segelskuta segelskutor vattenfärg
  • 6579 CRAYON
    unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:42
  • 4454 PASTEL
    Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
    Present: SEK 400

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:07
  • 6007 PASTEL
    portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:57
  • 6485 PASTELS
    2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:40




Ladda ner broschyr